Akademia Wiedzy Pożytecznej

Projekt edukacyjny fundacji "Od pokoleń dla pokoleń" realizowany we współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. W jego ramach na Mazowszu i na Śląsku zostało zorganizowanych ponad 60 wykładów prowadzonych przez znanych naukowców.

Wykłady Akademi Wiedzy Pożytecznej organizowane były głównie we współpracy z UTW, ale część  przeprowadzono także dla młodzieży licealnej. Wykłady odbyły się m.in. w Kobyłce, , Zawierciu x 3, Bytomiu, Katowicach, Gliwicach, Mińsku Mazowieckim, Tłuszczu. Ich tematyka była różnorodna obejmując zarówno zagadnienia współczesne, jaki i historię. Często byli także zapraszani goście specjalni: np. na wieczorze chińskim byli obecni przedstawiciele Ambasady Chin, Mistrz Aktor Opery Pekińskiej, prof. Li Qikun, prezes Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz oraz dr Maurycy Gawarski z UW. Pojawiali się również przedstawiciele władz miejskich i samorządowych.

Wszędzie wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem: średnia liczba słuchaczy na wykładzie wynosiła 100-150 osób, ale w niektórych przypadkach była dużo wyższa. Np. w Bytomiu wykładu słuchało ok. 350 osób, a w Legionowie i Zawierciu nawet ok. 400.

Po spotkaniach prelegenci byli zasypywani gradem pytań, a dyskusje bywały bardzo emocjonujące.