Złota Fajerka – Dziedzictwo Polskich Smaków

Konkurs „Złota Fajerka – Dziedzictwo Polskich Smaków” jest organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Szefów Kuchni i Cukierni. Jego celem jest przede wszystkim zachowanie i popularyzacja tradycyjnych potraw regionalnych, rozwinięcie swoistego międzypokoleniowego dialogu kulinarnego.

Konkurs „Złota Fajerka – Dziedzictwo Polskich Smaków” skierowany jest do szkół gastronomicznych oraz organizacji społecznych i samorządowych jak Koła Gospodyń Wiejskich, Uniwersytety Trzeciego Wieku i in.

O tym, że kuchnia tradycyjna, regionalna jest podstawą współczesnej kuchni polskiej nie trzeba chyba mówić: nie tylko w święta na naszych stołach wciąż królują żurek, barszcz, rosół czy bigos robione wg domowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. A w wielu miejscach wciąż można spróbować niezwykłych, zaskakujących czasem dań, których receptury sięgają setek lat wstecz. Dzięki konkursowi chcemy nie tylko ocalić je od zapomnienia, ale też przekazać kolejnym pokoleniom i rozpropagować, sprawić, by poznał je cały kraj. To także część naszej narodowej tradycji.

Nad wysokim poziomem konkursu „Złota Fajerka – Dziedzictwo Polskich Smaków” czuwać będzie Kapituła, w skład której wchodzą Jarosław Uściński (właściciel i szef kuchni warszawskiej restauracji Moonsfera oraz prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni), Sebastian Krauzowicz (szef kuchni hotelu Copernicus w Toruniu oraz trener kadry Narodowej Polski Juniorów OSSKIC), Artur Świerżewski (szef kuchni oraz członek Klubu Szefów Kuchni), Darek Ratuszniak (szef kuchni w Hotel Bonifacio Spa&Sport Resort), Piotr Radecki (redaktor, dziennikarz, wykładowca na wydziale dziennikarstwa UW).